Главная страница

Донецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №114 з поглибленим вивченням окремих предметів Підготувала вчитель вищої категорії Чудновська Ганна Йосипівна



Скачать 62.31 Kb.
НазваниеДонецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №114 з поглибленим вивченням окремих предметів Підготувала вчитель вищої категорії Чудновська Ганна Йосипівна
Дата13.04.2016
Размер62.31 Kb.
ТипДокументы

Донецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №114

з поглибленим вивченням окремих предметів



Підготувала вчитель

вищої категорії

Чудновська

Ганна Йосипівна

м.Донецьк

Тема: Будьмо охайними. Засвоєння нових слів з теми. Слухання-розуміння

оповідання. Розповіді за малюнками. Будування діалогів за малюн-

ками.
Мета: активізувати знання учнів про охайність; засвоїти українські слова за

темою; вчити дітей виділяти невідомі слова в мовному потоці;

формувати вміння відтворювати репліки діалогу з відповідною інто-

нацією;

розвивати зв'язне мовлення учнів, пам'ять, увагу;

виховувати інтерес до вивчення української мови.
Обладнання: сюжетні малюнки, предметні малюнки, картки з завданням.
Хід уроку
I. Організація класу

- Привітаємо гостей і подаруємо їм свої посмішки, а вони обов'язко-

во подарують вам свої.
Учень: Ми вас вітаємо,

ми вас вітаємо!

Весь перший клас наш щиро промовля.

Ми вас вітаємо,

ми вас вітаємо!

Бажаєм щастя і добра.
Учитель: Всі мерщій сідайте, діти,

домовляймось не шуміти,

на уроці не дрімати,

руки вчасно підіймати.

І щоб не було мороки.

Всі готові до уроку?!

Тож гаразд, часу не гаєм

і урок розпочинаєм.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Представлення героїв уроку.
- Пригадайте, хто є героями нашого підручника? (Катруся та Тарасик)

- Сьогодні вони завітали до нас на урок, їм дуже цікаво дізнатися, як

ми з вами вивчаємо українську мову.

І від їх імені за правильну відповідь я буду вам вручати медальки.

2. Мовна розминка

а) – Послухайте текст мовної розминки.

«Впіймайте» невідомі слова: плесніть у долоні один раз.

Раз! Два! Раз! Два!

Всю білизну в тазик склала,

цілу гору я напрала!
б) Пояснення значення невідомих слів.

- Хто зможе пояснити однокласникам слово білизна, прати?


  • Білизна – вироби з тканини для одягання на тіло або для застилан-

ня постілі.


  • Прати – мити з милом чи з іншим пральним засобом одяг, білизну.


в) Промовляння тексту мовної розминки 1 раз хором.
3. Робота за сюжетним малюнком « Підйом, прибирання ліжка», «Допомога в сім'ї»


  • Розгляньте малюнок. Розкажіть, що на ньому зображено?

- Складемо діалог за цими малюнками.

  • Як називають людей, які стежать за чистотою і порядком? (Акуратні люди)


4. Повідомлення вчителя.


  • Говорять «акуратна людина». Це ж саме можна сказати по-іншому: «Охайна людина».

Охайний – той, хто дотримується усюди і в усьому чистоти й порядку.

(Промовляння хором слова «охайний»)


III. Повідомлення теми і завдань уроку.


  • Сьогодні ми поговоримо про те, як бути охайними. Відгадаємо загадки, будемо будувати діалоги, слухати твори.


IV. Сприймання та усвідомлення нових знань.
1. Робота над загадками.

- Послухайте і відгадайте загадки. (Предметний малюнок виставити на дошці)

Вміє вишивати, шити,

може ґудзики пришити,

та без одягу донині

рукодільниця-кравчиня. (Голка)

Промовляння слова 1-2 рази
Не хижак, а зуби має.

Не гризе і не кусає,

а розчеше кіски Олі,

чубчик Петрику і Толі. (Гребінець)

Промовляння слова 1-2 рази

Барабан великий має.

хоч в оркестрі і не грає.

Барабаном покрутила,-

і білизна сніжно-біла. (Пральна машина)

Промовляння слова 1-2 рази.

По одязі походжу,

весь пил із нього я зберу. (Щітка для одягу)

Промовляння слова 1-2 рази.

Ось загадка так загадка:

де поїду – стане гладко.

Тільки пальцем не торкай,

обпечешся, так і знай.

А щоб взять мене тобі –

маю ручку на горбі. (Праска)

Промовляння слова 1-2 рази.
Сміття все попідбирає,

до пилинки позбирає.

Нам надійний помічник,

працьовитий робітник. (Пилосос)

Промовляння слова 1-2 рази.



  • Назвіть ще раз предмети, зображені на малюнках.



2. Складання речень до малюнків.

  • Розкажіть, як людина використовує ці предмети.


Розповідайте так:

Пральною машиною перуть одяг і білизну.
3. Робота в підручнику. с. 56

Будування розповіді за малюнками. (Робота в парах)

- А зараз попрацюємо в парах. Подивіться на малюнки в підручнику

с.56 і розкажіть один одному, хто що робить?


  • А тепер послухаємо, які ви склали розповіді.



- Отже, вони доглядають(ухаживают) свій одяг і взуття.

4.Робота над віршем Т. Коломієць «Праля». (використовую сюжетний малюнок)
а) слухання вірша

- Розгляньте малюнок. Чи впізнали ви дівчинку на малюнку? Хто вона?

- Послухайте вірш до цього малюнку.
б) бесіда за змістом вірша

- Що вирішила зробити Катруся?

- Що саме вона випрала?

- Де почепила вбрання ляльки Катруся?
в) вправа на формування навичок характеризувати персонажі творів

- Послухайте слова. Виберіть з них ті, якими можна розповісти про Катрусю

Плесніть у долоні на тому слові, яке ви обираєте.
Лінива, працьовита, неакуратна, охайна, дбайлива.
(Промовляння хором обраних слів)


  • Дівчаток і жінок, які перуть білизну, називають пралями.


(Промовляння слова праля 1-2 рази)


  • Чи можна Катрусю назвати пралею?

  • А якби вона співала, то як би ви її назвали?





5. Фізкультхвилинка

- Встаньте, діти, посміхніться,

землі рідній поклоніться

за щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться,

в різні боки похиліться,

веретеном покрутіться.

Раз – присядьте, два – присядьте.

І за парти тихо сядьте.

6. Робота над оповіданням «Лінива Оленка» за Борисом Вовком с.140

а) метод «передбачення»

- Подивіться на малюнок до оповідання «Лінива Оленка». Чи впізнаєте

ви цю дівчинку?

- Чому ви вирішили, що це саме вона?
б) інсценізація оповідання

- Чому вона прийшла такою до школи, зараз діти покажуть сценку

до оповідання «Лінива Оленка».
в) бесіда за змістом оповідання

- Чому Оленка так виглядає?

- А тепер виберіть слова, якими можна охарактеризувати Оленку. Плесніть

у долоні на тому слові, яке ви обираєте.
Лінива, працьовита, акуратна, неохайна, дбайлива.
(Промовляння вибраних слів)
- Чи однакові були дівчатка у творах?
IV. Закріплення та осмислення знань.



1. Практична робота в картці

- Допоможіть Катрусі стати охайною. Виберіть для неї «охайні»

справи. Покажіть їх стрілками на малюнках.
2. Конкурс «Кращий перекладач»
- Проведемо конкурс «Кращий перекладач»

Перекладіть російські речення українською мовою.

а) Петя стирает носки.

б) Его сестричка стирает чулки.

в) Мама гладит брюки и юбку.

г) Папа чистит ботинки.
- Закінчіть речення: У цій родині...
V. Підсумок уроку.


  • Чому був присвячений наш урок?

  • Що треба робити, щоб одяг завжди був чистим, а кожен з нас виглядав охайно?

  • Я гадаю, Катрусі і Тарасикові сподобалося, як ви вже вмієте розмовляти українською мовою.

  • Дякую вам за роботу на уроці. Молодці!